Nekada je seosko domaćinstvo obavljalo sav dugotrajan posao od sijanja, predenja do tkanja. Svaka seoska kuća je imala tkalački stan, a danas se rijetki pojedinci bave tradicijskim načinom tkanja.
Jedna od rijetkih tkalja sa zlatnim rukama je gospođa Halida Helja iz Kaknja. Halida Helja bavi se već dugi niz godina profesionalno tkalačkim zanatom, članica je UŽOK-a te radi po narudžbama sve vrste tepiha, ponjava itd. Danas je zajedno sa kolegicom Fatom Husika, koja je članica skoro svih gradskih sekcija kućnih radinosti radila na osnivanju tkalačkog stana i pripremama istog za čin tkanja.
U narednom periodu Muzej Kaknja će svojim posjetiocima ponuditi priliku da isprobaju ovaj stari zanat te planiramo organizovati i prve radionice tkalačkog zanata. Našim najmlađim planiramo ponuditi priliku da budu aktivni učesnici očuvanja naše baštine uz moto i naziv radionice “Očuvanje baštine je in” .
Cilj nam je spriječiti izumiranje izrade tradicionalnih predmeta od kulturne i historijske baštine koju je potrebno očuvati te se nadamo da ćemo kod mlađe populacije povećati interes ka tradicionalnom načinu promocije naše kulture i potaknuti proizvodnju autohtonih proizvoda koji se mogu nuditi kao turistički proizvod.
Također, želja nam je stvoriti među mladima načine dodatne socijalizacije izvan-nastavnim aktivnostima i povezati se sa drugim sredinama u okruženja s kojima dijelimo sličnu tradiciju.
Proizvodi koji se naprave na tradicionalan način duže traju, kaže gospođa Fata Husika koja je ovaj zanat naučila od majke. U Muzej Kaknja donijela je veliki broj nesvakidašnjih eksponata koji pripadaju etnološkoj zbirci a danas je i na originalan način nitarila vunu procesom predenja.
Kako je sve to izgledalo pogledajte na fotografijama koje slijede.
JU KSC KAKANJ