Danas se širom svijeta obilježava Svjetski dan Downovog sindroma, genetskog poremećaja uzrokovanog prisutnošću viška jednog hromosoma. Danas oblačimo šarene čarape i trudimo se našim prijateljima s Downovim sindromom dati do znanja da su ravnopravni i prihvaćeni u našem društvu.
Ovaj dan je prvi put obilježen u Singapuru 2006. godine, a odabran je na temelju trisomije 21. hromosoma, po čemu je Downov sindrom i jedinstven. Ovo je ustvari genetski poremećaj uzrokovan jednim hromosomom viška, a nastaje u trenutku začeća.
Ime sindroma dolazi od imena engleskog ljekara Johna Langdona Downa koji je 1866. opisao sindrom. Ovaj sindrom se smatra jednim od najčešćih genetskih odstupanja pri kojem dolazi do različitih psihofizičkih poteškoća u razvoju djeteta.
U prosjeku se jedno od 650 novorođenčadi rađa s ovim sindromom, a poremećaj ometa normalan razvoj. U od 30 do 60 posto slučajeva osoba ima srčane probleme, dok 20 posto ima endokrinološke probleme koji predstavljaju poremećaje u radu štitne žlijezde. Oboljelom djetetu je potreban veliki angažman cijele porodice i društva, jer mu često veliki problem predstavlja inkluzija u društvo.
Osim toga, danas pružamo podršku svim roditeljima djece s Downovim sindromom. Oni su generali bitke protiv sistema i protiv brojnih nepravdi s kojim se susreću sa svojom djecom. Naoružani hrabrošću i odlučnošću, bore se s brojnim pitanjima koja se neprekidno roje iznad njihovih glava.
Djeca i odrasli s Downovim sindromom žive život punim plućima, osvajaju svojim osmijehom, oni su inspiracija ostalima da nikad ne treba odustati. Ovi borci svaki dan šire pozitivnu energiju i za njih riječ “odustajanje” ne postoji. Ljubav i sreća stanuju u njihovim srcima, a skupa u šarenim čarapama koračamo u bolju budućnost gdje će inkluzija u društvo biti najmanji problem, a najveći s kim se prije možemo poigrati.