Pozitivne kritike na projekat “Mjesec ratnih godina”: 900 učenika, 55 doniranih predmeta, 24 literarna rada, 2 gostujuće izložbe, 2 radionice, promocija knjige…

Podijelite:

Projekat “Mjesec ratnih godina” u organizaciji JU KSC Kakanj – odjel Muzej Kaknja je trajao od 19.02.2018. godine do 15.04.2018. godine.  Ovaj projekat je za cilj imao aktuelizaciju historijskih podataka i utvrđenih istina o ratnim dešavanjima 1992–1995. godine, naročito sagledavajući trenutno stanje sve izraženije nacionalističke retorike u javnom mnijenju, a uzimajući u obzir činjenicu da se gradivo o pomenutom periodu nedovoljno obrađuje u školskom sistemu se sastoji od nekoliko javnih poziva i nekoliko manifestacija (izložbe, radionice, promocije knjiga..).

Projekat se sastoji od nekoliko javnih poziva i nekoliko manifestacija (izložbe, radionice, promocije knjiga..).

Javnosti su se uputila ukupno tri poziva:

  • Javni poziv za prisustvo času historije o ratnim godinama 1992–1995.
  • Pozvane su sve NVO, firme, osnovne i srednje škole, pojedinci…da poslušaju čas historije na kojem su predavanja držali borci i ratni komandanti: Munir Karahodžić i Fahrudin Aletović, te kustos Muzej Kaknja, MA historije, Amra Veispahić.
  • U periodu od 19.02.2018. godine do 15.03. 2018. godine, koliko je trajao odziv na Javni poziv, održana su ukupno 43 časa, a učešće su uzele kakanjske srednje i osnovne škole sa ukupno 900 učenika.

 

  • Javni poziv za doniranje ličnih predmeta iz rata
  • Javnim pozivom o doniranju ličnih predmeta iz rata nastojala se obogatiti vojna zibirka Muzeja Kaknja, te implementirati kolekcija ličnih predmeta iz svakodnevnog života u stalnoj postavci „Kakanj u Odbrambeno-oslobodilačkom ratu“. Potraživani predmeti su bili: knjiga, odijevni predmet koji se nosio u ratu, omiljena igračka, pismo, fotografija, stare cipele, muzički instrumenat itd.
  • Kroz ovaj javni poziv, koji je trajao dva mjeseca (februar i mart), ukupno su pristigla 55 predmeta koji su stekli status muzejskih eksponata. Većina novopristiglih eksponata su iz kolekcije vojnog naoružanja i ličnih sredstava vojnika na frontu, dok je manji dio istih iz kolekcije svakodnevnih ličnih predmeta. Među onima koji su poklonili najveći broj eksponata ističu se: Fikret Trako i Muris Karamuja. Važno je istači da je prikupljeno i nekoliko ratnih pisama/dnevnika, tri u statusu reversa (Mirsada Čaluk – dva i Nermin Đokić – jedno) i jedno u statusu poklona (Fikret Trako). Jedan dio poklonjenih ekspoanta su uvršteni u reorganiziranu ratnu postavku Muzeja Kaknja.

 

  • Javni poziv za literarno takmičenje „Pismo muzeju – Moje iskustvo rata“
  • Literarn konkurs „Pismo muzeju“ je takmičenje koje je organizovala JU KSC Kakanj, Muzej Kaknja u okviru projekta „Mjesec ratnih godina“. Zamišljen je kao nadmentanje za najbolji literarni rad na tri predviđene teme: Priče sa ratnog fronta, Djetinstvo u ratu i Moje viđenje rata.
  • Ukupno je pristiglo 24 rada. Prema odluci žirija, u prvoj kategoriji – Priče sa ratnog fronta – prvu nagradu luksuzno izdanje „Bosanko kraljevstvo“ dobila je Nihada Hajdarević. U drugoj kategoriji – Djetinstvo u ratu, prvo mjesto pripalo je Evelinu Memiću. I u trećoj kategoriji – Moje viđenje rata, dobitnica knjige „Djetinstvo u ratu“ je Elma Begić. Pored potonje, nagrađena su još tri literarna rada iz ove kategorije a dobitnici su: Belma Ramić, Kanita Čišija i Adrijan Marić.

 

U sklopu projekta „Mjesec ratnih godina“ realizovane su razne manifestacije pod platformom sjećanja na ratni period 1992–1995.

 

  • Povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine i obilježavanja treće godišnjice od osnivanja Muzeja Kaknja, 1. marta je upriličeno svečano otvorenje dvije gostujuće izložbe.
    „Lični predmeti iz opkoljenog grada“ – u organizaciji Muzeja Kaknja i Historijskog muzeja BiH i
  1. „Ratni dnevnici – svjedočenja životu“ – u organizaciji Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti i Fonda memorijala KS.

Svečanosti otvaranja pomenute dvije gostujuće izložbe prisustvovalo je 70 gostiju.

  • U istom ozračju, 05. marta tekuće godine, za najmlađe su organizovane dvije radionice:
  1. „Izrada ratnih krpenih lutki“
  2. „Izrada pištolja, mačeva i strijela

Učešće na radionicama uzelo je ukupno 23 djece.

  • Ispred Stručne muzejske biblioteke, 12. aprila, održana je promocija knjige „Djetinstvo u ratu“, autora Jasminka Halilovića. Na istoj je prisustvovalo ukupno 50 posjetitelja.

 

  • Povodom Dana Općine Kakanj i Dana ARBiH, 13. aprila 2018. godine, upriličena je dodjela nagrada za literarno takmičenje i svečano otvaranje reorganizirane postavke „Kakanj u odbrambeno-oslobodilačkom ratu 1992–1995“. Izložba je otvorena 1. marta 2016. godine, zahvaljujući donacijama naših sugrađana, a radovi na reorganizaciji iste vezani su za Javni poziv za doniranje ličnih predmeta iz rata. Od ukupnih 55 novopristiglih eksponata, u postavku je uključeno njih 14.

 

Pored uključenosti eksponata pristiglih Javnim pozivom, noviteti u reorganiziranoj postavci su: centralni dio postavke posvećen prvom predsjedniku suverene i nezavisne BiH, i vrhovnom vojnom komandantu, Aliji Izetbegoviću;  vitrina PL-a; zastave kakanjskih ratnih brigada; improvizacija minskog polja i ranjenika; te imaginarna lutka šehida.

Vizuelno, postavka je osvježena vitrinama Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine.

Svečanom obilasku reorganizirane postavke „Kakanj u odbrambeno-oslobodilačkom ratu 1992–1995.“ prisustvovalo je 40 posjetitelja.

Obzirom da je ovaj projekat izazvao sve pozitivne kritike naših sugrađana, plan je da se nastavi sa istim naredne školske godine uz dopunjavanje novih aktivnosti.

JU KSC KAKANJ

Podijelite:

Posljedni članci