JU KSC Kakanj i ove godine učestvuje u organizaciji tradicionalnog sjećanja na 128 poginulih rudara u jami Orasi.
Katastrofa koja se desila 7.juna 1965.godine odnijevši 128 rudarskih života je jedna od tri velike nesreće u stogodišnjoj historiji Rudnika “Kakanj”. Ti događaji su zauvijek obilježili ljude grada Kaknja, koji se razvijao i rastao oko rudarskog okna. Rad i život u rudniku je trnovita staza sa puno krvi, znoja, suza, slika uplakanih majki, djece, ali s druge strane tu su i slike sretnih, nasmijanih garavih lica, hiljade i hiljade uposlenih kroz mnoge generacije, koje su se školovale, obrazovale, a neki od njih su postali rukovodioci i funkcioneri . Utroba zemlje i “crno zlato” hranili su i hrane većinu porodica, koje itekako poznaju ukus “sedmokorog nimeta”. Zato je bitno istaknuti ove moralne i emotivne dimenzije tradicionalnog sjećanja na stradale rudare.
Na današnji dan 7.juna 2016.godine u 10,00 sati, rudarska glazba uz taktove “Posmrtnog marša” predvodila je do platoa ispred spomenika poginulim rudarima mnogobrojnu delegaciju, porodice poginulih rudara i građane Kaknja, koji su se okupili ispred zgrade Stare direkcije Rudnika. Uniformisani rudari su prvi položili vijence i cvijeće, a za njima članovi porodica i zvanične delegacije na čelu sa općinskim načelnikom Nerminom Mandrom.
I ovaj put stihove Muke Gasala, napisane posebno za ovu priliku, govorio je naš glumac Mirza Mušija. Nakon što su svako na svoj način odali dužno poštovanje stradalim, okupljeni građani su mogli da gledaju izložbu fotografija i novinskih isječaka o katastrofi u jami Orasi 1965. godine. Izložbu su pripremili uposlenici JU KSC Kakanj. Na ovaj način JU KSC Kakanj daje svoj skromni doprinos u sjećanju na ovaj nikada više neponovljeni događaj, jer sjećanje je život, a zaborav je sigurni nestanak. Stoga, nikada ne zaboravimo!