U ponedjeljak svi u Dom kulture Kakanj na promociju Monografije “Kakanj u Odbrambenom i oslobodilačkom ratu 1992-1995.godina” – Okuplja se ratni orkestar Radija Kakanj koji će izvesti ratne patriotske pjesme

Podijelite:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

VAŽNO! VAŽNO! VAŽNO! Okuplja se ratni orkestar Radija Kakanj koji će izvesti ratne patriotske pjesme, u ponedjeljak svi u Dom kulture Kakanj na promociju Monografije “Kakanj u Odbrambenom i oslobodilačkom ratu 1992-1995.godina”

Nakon što su i najveći optimisti počeli gubiti nadu da će ikada biti napisana i štampana, 23 godine poslije Odbrambeno-oslobodilačkog rata, napravljen je veliki uspjeh. Kakanjski patrioti, ratni komandanti i borci, boračke organizacije su složno, združeno, zajedničkim snagama i vrijednim angažmanom napravili veliki patriotski podvig – iz štampe je izašla Monografija koja će zauvijek svjedočiti o herojskoj ulozi Kaknja u najtežim ratnim vremenima.

Promocija Monografije “Kakanj u Odbrambenom i oslobodilačkom ratu 1992-1995.godina” bit će upriličena u ponedjeljak 14. maja 2018. godine u kino-sali Doma kulture sa početkom u 18:00 sati.

Te svečane večeri okupit će se i ratni orkestar Radija Kakanj koji će izvesti ratne patriotske pjesme o kakanjskim brigadama.

Pozivamo sve kakanjske patriote i patriote iz drugih gradova da prisustvuju promociji.

Aktivnosti na izradi Monografije finansirala je Općina Kakanj.

Vezani tekst:

Poslušajte pjesmu: “Ima jedna četa slavna, Bosna se i ona zove, koja brani svake kamen domovine moje…”

Ratni orkestar Radija Kaknja: I pjesmom se bitka bije…

„Bosna je zemlja ljudi čija je duša uvijek voljela i znala da si da oduška uz tanane zvuke sevdaha. Bosna je danas pjesmu sakrila u dubinu svoje duše, jer vremena su takva-teška.

(—) Agresija je uticala i na pjesmu. U početku je bilo malo onih koji su je forsirali, ali se pojavila muzička grupa koja je željela i uspjela da promijeni taj odnos. Taj renesansni preokret u kakanjskom muzičkom stvaralaštvu započeo je u tada tek osnovanom preduzeću Radio-Kakanj, informativnoj kući koja će, pored niza ostalih uspjeha koji zaslužuju sveopšta, pa i zvanična priznanja, dati krupan doprinos našoj ovovremenoj muzičkoj baštini.

Uslovi za rad bili su više nego skromni, ali su se pjesme rađale i polako, svaka za sebe, postajale obilježje, zaštitni znak našeg grada. Profesionalni muzičari, braća Jadranko i Damir Huskić, zajedno sa iskusnim bubnjarom Rastislavom Gubercom-Ićom, osnivaju u okviru kolektiva Radio-Kaknja orkestar Radija kojem se kasnije priključuje i bivši član orkestra RTV Sarajevo, inače odavno poznato muzičko ime, moglo bi se reći pravi virtuoz na harmonici Ezher Helja. Orkestar je, dakle, bio tu, a odmah potom obogaćen milozvučnim, bolje reći zlatnim glasom naše sugrađanke Merime Seferovske koja je pjesmom „Size Selam“ postigla veliku popularnost.

U to vrijeme jedna takođe mlada i muzički izrazito nadarena djevojka Zahida Begić smjelo se upušta u komponovanje pjesme posvećene, po uspješnim borbama slavnoj, četi „Bosna“. Pokazaće se da nije riječ samo o darovitoj kompozitorki pjesama sa patriotskom notom, nego i da je četa „Bosna“ postala muzički hit, prva kakanjska pjesma nastala u ratu, te da je, nakon brojnih pobjeda ove proslavljene formacije, njima, tim hrabrim momcima, posebno drag poklon.

Faruk Čehajić, već poodavno zvijezda kakanjske muzičke estrade, ući će u sastav ovog orkestra sa već snimljenim albumom svojih solističkih pjevačkih interpretacija, dakako veoma uspjelih, uz to toliko snažno protkanih bosanskom patriotskom notom, a i nizom drugih kvaliteta, da su ga očarani slušaoci, naravno u pozitivnom smislu, nazvali „Zmajem od Kaknja“. Za Čehajića jednostavnu kažu: „Njegov glas, njegova pjesma naprosto nam se uvuku u srca i tamo nađu svoje mjesto“.

(—) Da prostor dopušta, o orkestru Radija Kakanj mogli bismo ispričati jednu drugu, dugu sagu. Oni nisu samo izvođači muzike, nego i njeni stvaraoci, i to takve muzike koja je svojevrsno oružje u odbrani domovine.

Foto: Orkestar Radija Kakanj, fotos iz 1995. godine

Preneseno iz: Kakanjski glas, broj 11, oktobar 1995. godine, str. 14

Podijelite:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Posljedni članci