U srijedu 07. jula tekuće godine u Parku Doma kulture bit će upriličena promocija knjige autora Seada Jusića-komandanta 505-te Viteške brigade “BREZA-94 – BUŽIMSKA BOSANSKA BITKA”, sa početkom u 19:30 sati.
Knjiga je to koja detaljno opisuje događaje iz jedne od najvećih bitaka i najvećih pobjeda bužimskih vitezova. Sadrži veliki broj originalnih dokumenata, karata, fotografija i svjedočanstava učesnika ove bitke kao i neke ratne dnevnike koje javnost nije imala priliku vidjeti niti pročitati.
Promotori su Mirza Mušija, Elmedina Muftić i general Nedžad Ajnadžić. Promocija navedene knjige organizuje se pod pokroviteljstvom Općine Kakanj, a u organizaciji Javne ustanove Kulturno-sportski centar Kakanj.
O knjizi Breza-94:
Knjiga sa naslovom „Breza-94“: bužimska bosanska bitka“ je pobjednička priča Viteške bužimske brigade i legendarnog komandanta Izeta Nanića. Autor knjige, nasljednik Komandanta Nanića na čelu bužimskih vitezova, pukovnik Sead Jusić, prema ocjeni stručne javnosti i recenzenata ovog rukopisa, na izvanredan način donosi djelo koje priča pobjedničku bosansku priču.
Naime, u gotovo konstantnoj poratnoj melanholiji koja proizilazi iz osjećaja žrtve (pobijeni, silovani, protjerani, zatvarani, spaljeni, porušeni i slično), ova knjiga čitaoce prožima nadahnućem pobjeda koje su u toku odbrambeno-oslobodilačkog rata nizali Izet Nanić i njegova 505. Viteška brigada.
Autor knjige, Sead Jusić, kao učesnik i svjedok narastanja i stasavanja bužimske brigade, opisuje kroz koje su sve procese i iskušenja prošli Izet Nanić i njegovi saradnici u borbi za jedinu nam domovinu Bosnu i Hercegovinu.
Knjiga sadržajno obuhvata ratni put 505. Vmt brigade do kraja septembra 1994. godine, sa težištem na opis bitke pod nazivom „Operacija Breza-94“.
Nakon što je propalo nekoliko pokušaja srpskih agresorskih snaga da se riješe „kosti u grlu“ koja se zvala Peti korpus Armije R BiH, i tako genocidom pokore slobodni Bihaćki okrug, u avgustu 1994. godine slomljena je i poražena paradržavna i paravojna tvorevina izdajnika i ratnog zločinca Fikreta Abdića, tzv. Autonomija Zapadna Bosna.
Jedan od strateških ciljeva velikosrpske politike u toku agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu i Republiku Hrvatsku, bio je stvaranje kompaktne teritorije tzv. Zapadnih srpskih zemalja, tzv. Srpske Republike Krajine (prostor okupiranih dijelova R Hrvatske) i tzv. Republike Srpske (Banjalučka regija i Bosanska Krajina – okupirani dijelovi BiH). Za realizaciju ovog velikosrpskog strateškog cilja, kao pretpostavke za stvaranje tzv. “Velike Srbije“ u okviru projekta „Svi Srbi u jednoj državi“, bilo je neophodno razriješiti konačno pitanje Cazinske krajine (Bihaćkog okruga), gdje je živjelo preko 300.000 Bošnjaka – Muslimana.
Konačno, nakon što to nije uspjelo nizom ofanziva tokom prve dvije godine agresije, pa ni podrškom Fikretu Abdiću koji je izdajom vlastitog naroda i države trebao omogućiti realizaciju ovih genocidnih velikosrpskih ciljeva, ratni zločinac Radovan Karadžić, predsjednik tzv. Republike Srpske, izdaje 3. februara 1994. godine direktivu svom kasapinu, ratnom zločincu generalu Ratku Mladiću, komandantu tzv. Vojske RS, da krene u odlučnu operaciju čišćenja Cazinske Krajine.
Kada je 21. avgusta 1994. godine 5. Korpus Armije R BiH konačno porazio tzv. Narodnu odbranu, vojsku izdajnika Fikreta Abdića, i uspostavio ustavnopravni poredak države Republike BiH na prostoru izdajničke tvorevine tzv. Autonomne pokrajine Zapadna Bosna, krenuo je Karadžićev zločinac Mladić sa svojom operacijom pod nazivom “ Breza-94“. Za primarni cilj, prema njegovim zapisima, izabrao je „slomiti 505. Vitešku bužimsku brigadu, kičmu 5. Korpusa, a potom pravcem preko Cazinske grede izbiti na aerodrom Željava i konačno uništiti 5. Korpus AR BiH. Za realizaciju ovog cilja, kako i sam kaže, skupio je najbolje što se u tom momentu moglo iz tzv. Vojske Republike Srpske okupiti na jednom mjestu.
U knjizi koju uz Vašu pomoć želimo izdati, naš komandant i autor, dokumentujući opisane događaje daje svima onima kojima je Bosna i Hercegovina bila i ostala jedina domovina, koji su se za nju borili i koji su na to spremni ponovno, izvor nadahnuća i vjere u pobjedu.
Ovakvu priču smo dužni zapisati i ostaviti bosanskim kćerima i sinovima kako bi nasuprot konstantnom stigmatiziranju kroz kompleks žrtve, sa punim plućima, visoko i ponosno podignute glave, nosili snagu i amanet pobjedničkih bitaka iz bosanskog odbrambeno-oslobodilačkog rata.
Dio iz recenzije:
“Rat je, po svojoj suštini, sukob suprotstavljenih volja. Zato ljudska, komandantska i liderska pozicija imaju centralnu ulogu u ratu. Bitke se obično niti gube niti dobijaju na bojnom polju, već u glavama komandanata. Ova knjiga to na očigledan način pokazuje.
Knjiga daje uvjerljiv opis situacije u kojoj bužimski branioci, boreći se konvencionalnim metodama i sredstvima, nisu imali izgleda da se odupru napadaču. Dobro poznajući svoje borce, njihovu riješenost, hrabrost i iskustvo, komandant Nanić odlučuje da izvrši vrlo riskantan protivnapad, upadajući u utrobu daleko nadmoćnijeg napadača. Zahvaljujući postignutom iznenađenju i panici koje su izazvale male ali ubitačne jedinice 505. Vmtbr, slomljena je velika napadna operacija tzv. VRS, kojom je komandovao sam komandant te vojske.”
prof. dr. Selmo Cikotić, Fakultet političkih nauka
Sarajevo, 27.5.2019. godine
“Autor postavlja dva logična pitanja u vezi s ovom operacijom agresorske vojske. Prvo pitanje se odnosi na razloge zbog kojih se desila „Breza“ i zašto baš tim vojnički nelogičnim pravcem preko „Suhe međe“. Drugo komleksnije pitanje se odnosi na proces nastanka 505. bužimske brigade.
Kroz koncipirani sadržaj Sead Jusić opisuje ili podastire opise drugih relevantnih izvora o ratnim događajima od strateškog državnog i regionalnog nivoa, do Bihaćkog okruga i konačno svog Bužima. Sve potkrijepljujući adekvatnim dokumentima, racionalno nas dovodi do odgovora na pitanje ratnog konteksta operacije „Breza-94“. Opisujući i argumentirajući procese ratnih dešavanja na prostoru Bužima i Cazinske krajine, kroz historijski i aktuelni politički, ali i psihološki kontekst, autor nam daje odgovor na pitanje kako je na, do juče široj javnosti nepoznatom, bužimskom prostoru mogla nastati vojna sila i snaga koja je kadra slomiti desetorostruko u svakom pogledu nadmoćnijeg agresora.
Dajući odgovore na ova dva pitanja, autor nam oslikava agresorsku operaciju „Breza-94“, kao ključni događaj u svojoj priči, čineći to na izvanredno dinamičan dramaturški način.
Primjenjujući metodologiju pisanja case study (studiju slučaja), Sead Jusić nam u opisu borbi, pored svjedočenja svojih saboraca, koristi relevantna svjedočenja srpskih komandanata, što sve zajedno uz vlastita sjećanja i analize, daje kompletnost njegovom kazivanju o jednoj od nablistavijih pobjeda Armije Republike Bosne i Hercegovine u odbrambeno-oslobodilačkom ratu. Autor to vrlo istinito i argumentirano u ovoj knjizi za čitanje pitko piše.”
Akademik, prof. dr. sci. Mujo Demirović , profesor emeritus
Bihać, 30. 5. 2019. godine