Najavljujemo predstavu “A onda je nešto puklo”- Stiže i oldtimer “Ferdinand”

Podijelite:

“A onda je nešto puklo“ je scenska parodija na Sarajevski atentat. Njegova „smiješna“ strana osmišljena na lucidan način. Taj je kobni događaj 1914. odredio sudbine mnogih, ali je zauvijek ostao referentna tačka u knjizi naših života.

U sklopu Kulturno-sportske manifestacije “Kakanjski dani 2022” bit će odigrana pozorišna predstava “A onda je nešto puklo” 3. augusta u Domu kulture Kakanj, sa početkom u 20:00 sati.

Publika će otkriti šta se to zapravo dogodilo tog kobnog dana, tako što će pravu priču ispričati građani koji su se zatekli na ulici dok je limuzina uzvišene delegacije prolazila pored njih. Kroz optiku 11 likova, autorica teksta i rediteljica Indira Kučuk – Sorguč priča ono što se ne zna, što u knjigama iz historije nije ispisano, a što je ustvari dovelo do najveće priče 20.stoljeća. Ljubitelji dobre komedije će upoznati živopisne i duhovite likove koji su ovaj događaj vidjeli iz svog ugla i koji svojim autentičnim opisima otkrivaju tajnu Sarajevskog atentata. To su: Sendvičar Moric Trofač, Popa Marakije, Ciganka Đejlana, Asimov sin šofer Zamlata, Peniser Đoko Oko, Hodža Mehaga, Hašim Tači Tačni, Josip Skroz Kito, Crna Huja, Hata Mata Hata i Šerifa.

U dramaturškoj osnovi projekat je zasnovan na „Stilskim vježbama“ R. Queneaua, dakle, uzima se jedan događaj koji se provlači kroz optiku ilustrativnog i dobija se komičnost koja je zasnovana na živopisnosti likova, njihovoj mašti, uglu gledanja i razumijevanja. Tako jedan događaj biva osnov za nevjerodostojnost, lažnu optiku, ljudsku nesavršenost – a istovremeno je pokazatelj modernog društva zasnovanog na „ego“ okviru koji je sve samo ne objektivan.

Uloge su povjerene talentiranim ali i vrlo iskusnim glumcima, iza kojih je mnogo uspješnih projekata u pozorištu: Aldinu Tuciću – vrsnom bh. komičaru i Negri Čičić, vokalnoj solistici i članici muzičkog teatra. U ovom kabareu gledatelji će prepoznati i kritiku današnjeg društva koja će biti dočarana kroz karikaturalnost, britke replike i pjevanje.

Kako bismo posebno dočarali atmosferu Muzej Kaknja će posllije navedene predstave organizovati edukativno – zabavni program. Radi se o času historije koji će biti održan poslije pozorišne predstave, a građani će imati priliku da vide oldtimer “Ferdinand” i da se fotografišu.

Više detalja u narednom tekstu:

Memorijalizacija kao način čuvanja kulture sjećanja na određene događaje iz prošlosti je jedan od stilova muzejske djelatnosti. Ista se može realizirati kroz različite forme, od memorijalnih spomenika do različitih memorijalizacijskih aktivnosti u formi javnih događaja.  Uzimajući u obzir zabavno-edukativni karakter manifestacije Kakanjski dani, u idejnom prijedlogu za 2022. godinu korišteni su oblici memorijalizacije koja tretira „teške“ teme iz prošlosti ali na zanimljiv i zabavan način. Ove godine historija Bosne i Hercegovine broji punih 30 godina od kako je bure jugoslovenskog baruta puklo u našoj državi. Okidač pucnja su bili velikonacionalistički projekti i težnje za realiziranjem njihovih ideja na uštrb postojanja Bosne i Hercegovine i slobode njenog stanovništva. Začeci takvih političko-ideoloških ekstremiteta sežu u period kreiranja bosanskohercegovačkih etnija (naroda) u 19. stoljeću. Već početkom 20. stoljeća (1914. godine) je prema istom uzroku „nešto“ u Srajevu puklo, a što je za posljedicu odjeknulo u cijelom svijetu.

OLDTAJMER „FERDINAND“ – edukativno-zabavna vožnja
Automobil Ferdinand je oldtajmer koji na edukativno-zabavan način memorijalizira  priču o Prvom svjetskom ratu. Fotografisanje u automobilu predstavlja ugodnost za turiste i pored simulativno vrlo teškog značenja sadržaja kojeg nosi ovaj automobil u kakvom je izvršen atentat na austrougarskog prestolonasljednika Franca Ferdinanda u Sarajevu.

JU KSC KAKANJ

Podijelite:

Posljedni članci